Z historii Filipowa
Strefa wiedzy
Linki
Logowania
Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości 
Licznik odwiedzin
2757775
DzisiajDzisiaj975
WczorajWczoraj1602
W tym tygodniuW tym tygodniu4422
W tym miesicuW tym miesicu27751
WszystkichWszystkich2757775
54.158.208.189

"Ochocki kontra Faraon", O przyjaźni Bolesława Prusa (1847-1912) i Juliana Ochorowicza (1850-1917)”

6 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej w Filipowie, z inicjatywy Biblioteki Publicznej w Suwałkach, odbyło się spotkanie z panem Igorem Strojeckim- pasjonatem genealogii i publicystą, autorem książki „Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX w. Azji Środkowej”. Podczas dzisiejszego spotkania usłyszeliśmy ciekawą opowieść o przyjaźni dwóch niezwykłych mężczyzn- pisarza Bolesława Prusa (Aleksandra Głowackiego) i charyzmatycznego wynalazcy – Juliana Ochorowicza, którego postać – jako Juliana Ochockiego odnajdujemy w „Lalce”. To właśnie wykłady na temat starożytnego Egiptu, wygłaszane przez Juliana Ochorowicza zainspirowały Bolesława Prusa do stworzenia „Faraona”.

Pan Igor Strojecki zaprezentował mało znane fakty z biografii sławnego pisarza oraz zapoznał słuchaczy z nieznaną korespondencją obu przyjaciół. Słuchacze – uczniowie klas VII- dość żywiołowo zareagowali na opowieść o sposobach zdobywania wiedzy i umiejętności przez Aleksandra Głowackiego. Dziś bardzo trudno wyobrazić sobie wykłady dla setek osób w salach bez mikrofonów, czy jazdę na welocypedzie a nawet opanowanie trudnej sztuki kaligrafii. Wynalazca i badacz- Julian Ochorowicz jest współcześnie postacią prawie nie znaną. Pan Igor Strojecki opowiedział o wynalezieniu przez Ochorowicza głośników , mikrofonu a także- równolegle z wynalazkiem Grahama Bella - telefonu, który był tańszy w eksploatacji i nawet częściej instalowany, niż telefon szkockiego naukowca.

Julian Ochorowicz leczył choroby psychiczne hipnozą, był twórcą mediumizmu, za pomocą hipnozy sprawił lewitację Euzebii Palladino – włoskiej medium.
Opowieść Igora Strojeckiego wprowadziła nas w świat literatury i nauki. Za pomocą autentycznych źródeł historycznych- listów, zdjęć i obrazów przybliżyła ciekawy fragment polskiej historii.


Bardzo dziękujemy prelegentowi- panu Strojeckiemu za wizytę oraz pracownikom Biblioteki Publicznej za zorganizowanie spotkania.

 

XI Edycja Szkolnego Konkursu Orograficznego pt ,, Zostań Mistrzem Słowa Pisanego” 2018r.

Dnia 13 kwietnia 2018r w Szkole Podstawowej w Filipowie odbyła się XI edycja Konkursu Ortograficznego ,,Zostań Mistrzem Słowa Pisanego 2018r”. Uczniowie mieli do napisania niełatwy test ortograficzny , sprawdzający znajomość zasad i pisownię polskiej ortografii i interpunkcji.

Do konkursu przystąpiło łącznie 52 osoby. Uczniowie pisali test konkursowy w dwóch kategoriach wiekowych. Klasy IV- V: 44 uczniów i klasy VI- VII : 15 uczniów.Konkurs wpisał się już na dobre w kanon uroczystości szkolnych w naszej szkole i cieszy się od wielu lat zainteresowaniem uczniów. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie szkoły. A tymczasem wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy udziału.

 

X Powiatowy Konkurs Recytatorski "Strofy Jana Pawła II"

X Powiatowy Konkurs Recytatorski „Strofy Jana Pawła II”

12 kwietnia 2018r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Filipowie odbył się X Powiatowy Konkurs Recytatorski „Strofy Jana Pawła II”, który zorganizowano we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Suwałkach.
W konkursie wzięło udział 21 uczestników ze szkół podstawowych
i gimnazjów w Bakałarzewie, Filipowie, Kaletniku, Nowej Wsi, Przebrodzie
i Raczkach.

Występy uczniów oceniła komisja w składzie:

  • Maria Kołodziejska - dyrektor Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach;

  • Cecylia Radzewicz – nauczyciel bibliotekarz Centrum Edukacji Nauczycieli w pionie biblioteki pedagogiczne;

  • Barbara Cieśluk – inspektor ds. kultury i sportu w Starostwie Powiatowym w Suwałkach;

  • Jolanta Gąglewska – przedstawiciel Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Wyniki konkursu:

Kategoria: szkoła podstawowa

I miejsce – Wioletta Pojawa ze SP Bakałarzewie

II miejsce - Wiktoria Sidorek ze SP w Kaletniku

III miejsce – Jan Albert Murawko ze SP w Nowej Wsi

Wyróżnienia: Natalia Karaś ze SP w Bakałarzewie

Nikola Gabriela Złotnik ze SP w Przebrodzie.

Kategoria: gimnazjum

I miejsce – Agnieszka Kowalewska z gimnazjum w Bakałarzewie

II miejsce - Monika Kimszal z gimnazjum w Kaletniku

Emilia Rutkowska z gimnazjum w Bakałarzewie

III miejsceWiktoria Kibitlewska z gimnazjum w Filipowie

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe z rąk Dyrektora Zespołu Szkół w Filipowie p. Alicji Szulińskiej oraz p. Barbary Cieśluk ze Starostwa Powiatowego w Suwałkach. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki i podziękowania za udział w konkursie. Nagrody w konkursie ufundowało Starostwo Powiatowe w Suwałkach i Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Filipowie. Konkurs objęty patronatem Starosty Suwalskiego i patronatem medialnym miesięcznika diecezji ełckiej „Martyria”.

 

Kocham, Lubię, Szanuję ...

W dniu 16.02.2018 r. odbył się projekt artystyczno-edukacyjny klasy VII a. W scenariuszu znalazły się elementy wydarzenia dotyczące teatru plastycznego i performance. W widowisku najważniejszymi wartościami plastycznymi były ruch, taniec aktorów i kostiumy. Zostały wykorzystane elementy pantomimy i muzyka. Odbiorcami byli uczniowie klas VII b, II i III gimnazjum. Opiekunem projektu była p. Renata Pszkowska.

 

Targi edukacyjne 2018

 
Doradztwo zawodowe

 

Rodzina szkół

Cybernauci

Orzeł biały
Do wakacji 21.06.2019 09:00 246 Days
Szukaj w serwisie
Imieniny
P wczoraj: Teresy Jadwigi
Wczoraj: Gawla Florentyny
Dzisiaj: Malgorzaty Wiktora
Jutro: Juliusza Lukasza
Po jutro: Pelagii Piotra
Faza księżyca
Układ planet
Pogoda na słońcu
SDAC